INFO: +420 571 442 090 | info@digiregion.cz
Dnes je 29. dubna 2025 a svátek má Robert 17°C | Zítra Blahoslav 20°C
CS EN

Spolky a instituce

Knihovna

V rámci uvolňování nouzových opatření se Knihovna opět otevírá od pondělí 4. 5. 2020.

Obecní knihovna v Ratiboři se nachází na „staré faře“ u základní školy. Byla založena v roce 1921 a několikrát se stěhovala, až nakonec našla zázemí v této budově, kterou určitě naše starší generace ještě pamatuje jako školu.

I když jsou prostory malé, snažíme se, aby služby a nabídka knih byla co nejlepší. Jsme neprofesionální knihovna a našim zřizovatelem je Obec Ratiboř.

Knihovna na staré faře v Ratiboři

Milí návštěvníci, nabízíme Vám především tyto služby
  • Výpůjční služby zajistíme vám neomezený přísun četby přesně podle Vašeho vkusu a nálady. Báječná věc. Pohodlná a praktická. Celoroční registrační poplatek je nižší než běžná cena, kterou byste zaplatili za jedinou knihu v knihkupectví. Navíc po uplynutí výpůjční doby se Vám doma opět uvolní místo pro další zajímavé knížky!
  • Beletrie, naučná literatura, časopisy  – vybírat můžete z 4 087 svazků knih. Najdete zde beletrii i literaturu naučnou. Pravidelně odebíráme do knihovny časopisy.
  • Půjčování knih z výměnných souborů
  • Meziknihovní výpůjční služby zařídí, že se k Vám dostane cokoliv zrovna potřebujete. Pokud jste nenašli u nás, objednáme odjinud!
  • Přístup k Internetu je zdarma. Jsme Vám k dispozici, když si nevíte rady!
  • Informační služby – Zodpovídáme Vaše dotazy
On-line katalog

Zde najdete katalog knih, které najdete v naší knihovně: On-line KATALOG KNIH
(Po kliknutí na tento odkaz se vám zobrazí souborný katalog Masarykovy veřejné knihovny Vsetín)

Do nabídnutého řádku zadáte název nebo část názvu hledané knihy, výsledkem hledání budou všechny knihy se zvoleným zadáním. Po kliknutí na vybranou knihu se zobrazí záznam o knize – po kliknutí na odrážku DOSTUPNOST a v kolonce UMÍSTĚNÍ zjistíte zda hledanou knihu máme v našem knihovním fondu (a ve kterých ostatních knihovnách je dostupná). Vyhledávat dokument můžete i zadáním více kritériií v kolonce vyhledávání.

Výměnné soubory

V knihovně je možnost vypůjčit si knihy ze tří výměnných souborů knih, které byly zakoupeny z prostředků Zlínského kraje. Výměnné soubory zůstávají čtenářům k dispozici vždy na jeden rok.

  • jarní / žlutý proužek (obdržíme do knihovny vždy začátkem roku) – seznam knih ke stažení zde ŽLUTÝ 2019
  • podzimní / modrý proužek (měníme v listopadu) – seznam knih ke stažení zde MODRÝ 2019
  • zimní cirkulační / fialový proužek – seznam knih ke stažení zde FIALOVÝ 2020
Odebírané časopisy

Pravidelně odebíráme Květy, ABC a pro naše nejmenší časopis Sluníčko.

Kontakt

Adresa:
Knihovna Ratiboř
Ratiboř u Vsetína
75 621

Těšíme se na vás v tyto dny:
pondělí 16:00–18:30
středa 16:00–18:30

Knihovnice:  Ester Miniariková
Email:  knihovna@dev.obecni.net


Výtah z knihovního řádu

Registrace uživatele

  • Uživatelem knihovny a jejích služeb se může stát každý, kdo se svým podpisem na přihlášce zaváže dodržovat knihovní řád knihovny.
  • Při zápisu uživatel předloží svůj platný průkaz totožnosti, za děti do 15 let nesou zodpovědnost rodiče nebo zákonný zástupce.
  • Průkaz, který uživatel obdrží po podepsání přihlášky, je jeho doklad pro styk s knihovnou. Jeho ztrátu je třeba neprodleně nahlásit knihovně.
  • Se získanými osobními údaji uživatelů knihovna nakládá dle Zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Jakoukoliv změnu údajů je třeba vždy nahlásit knihovně.
  • Veškeré finanční částky (registrační, manipulační poplatky, poplatky za služby, sankční poplatky apod.) jsou knihovnou účtovány podle stanovení v knihovním řádu a ve výši stanovené ceníkem. Knihovna je oprávněna odmítnout poskytnutí služby uživateli, který opakovaně porušuje ustanovení knihovního řádu, nevhodným chováním narušuje provoz knihovny nebo způsobil knihovně škodu, kterou neuhradil.

 Výpůjční služba

  • Výpůjční lhůta je v naší knihovně 1 měsíc. Po uplynutí výpůjční lhůty je možné si výpůjčku prodloužit, nežádá-li ji jiný uživatel.
  • Uživatel má možnost požádat o meziknihovní výpůjční službu v případě, že dokument nenalezl ve fondu knihovny.
  • Při nedodržení výpůjčního lhůty jsou na uživateli vymáhány sankční poplatky ( dle ceníku).
  • Uživatel je povinen vrátit vypůjčený dokument v takovém stavu, v jakém si jej vypůjčil. Jakékoli poškození či ztrátu je povinen knihovně uhradit.

Přístup na Internet

  • Uživatel je povinen seznámit se s provozním řádem pro práci s Internetem, řídit se jeho ustanoveními a dbát pokynů knihovníka.
  • Práce v síti Internet je bezplatná.
  • Knihovna není zodpovědná za obsah souborů a informací nalezených na Internetu.
  • Uživatel nesmí vyhledávat, prohlížet a nahrávat materiály obsahu pornografického a propagujícího rasismus, materiály nábožensky a národnostně urážející, podněcující k násilí nebo k užívání drog a všechny další materiály, které jsou v rozporu se zákonem.
  • Náklady, které vzniknou nedodržením pravidel stanovených provozním řádem pro práci s Internetem, je uživatel povinen uhradit.
  • Uživatel musí respektovat soukromí ostatních uživatelů.

Úplné znění knihovního řádu a provozního řádu pro práci s Internetem vám na požádání poskytneme v knihovně.


Zajímavé odkazy

Knihovny
Masarykova veřejná knihovna Vsetín
Krajská knihovna Františka Bartoše Zlín
Národní knihovna ČR
Ptejte se knihovny – dotazy přímo pro zapojené knihovny

Zajímavé projekty
Čtení pomáhá – charitativní akce, zaměřená na znalosti z literatury žáků a studentů
Celé česko čte dětem – na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže
Rosteme s knihou – na podporu četby
Bibliohelp – léčba knihou
Čítárny – knihy, čtení, zábava
E-knihovna – přístup k elektronickým knihám
Království mluveného slova  – audioknihy – od pohádek až po klasiky

Stránky určené dětem
Webík – stránky Českého rozhlasu pro děti
Dětské stránky – aby se děti nenudily
Čyřlístek – dětský web s průvodci Myšpulínem, Bobíkem, Pinďou a Fifinkou
Alík – portál pro děti

Pro studenty
Spisovatelé – životopisy spisovatelů
Čtenářský deník – díla spisovatelů
Literární doupě – čtenářský deník, zdroj pro referáty, povinná četba i knihovna v jednom, e – books

Pro začínající spisovatele
Liter – amatérský literární server
Pište povídky – startovací plocha pro budoucí spisovatele

Mohli byste potřebovat
Jízdní řády
PSČ

Mateřská škola

Mateřská škola

V rámci uvolňování nouzových opatření se Školka opět otevírá v omezeném režimu od pondělí 18. 5. 2020.

Školka prošla v letech 2017–2018 rozsáhlou rekonstrukcí za účelem splění všech hygienických norem a navýšení kapacity. Zahrada byla doplněna o nové hrací skluzavky, houpadla, průlezky a další herní prvky...

Kontakt

Adresa:
Mateřská škola Ratiboř
Ratiboř 412
75 621

Otevřeno:
pondělí–pátek 6:00–16:00

Ředitelka: Zdeňka Březovjáková
+420 571 442 751 / skolka@dev.obecni.net

Vedoucí školního stravování: Petra Frydrychová
+420 571 116 503 / stravovani@dev.obecni.net

Tělocvična

V rámci uvolňování nouzových opatření je Tělocvična, hřiště za Tělocvičnou a fotbalové hřiště opět zpřístupněno od pondělí 5. 5. 2020.

Bližší informace k harmonogramu a rezervace tělocvičny na tel: +420 603 505 096 (Michal Mrlina).
Malý sál opět v provozu a k dispozici.

Základní škola

Více informací na oficiálních stránkách Základní školy Hošťálková včetně aktuálních kontaktů na vedení školy.

 

B-Art

Zažívají díky ní pocit úspěchu, ať už na pódiu nebo ve třídě. Motivujeme je tak k vytrvalosti, týmové spolupráci a hlavně k chuti tvořit.

Děti si u nás mohou vybrat ze tří uměleckých oborů – hudebního, tanečního a literárně-dramatického. Aktivní tvůrčí činnost pak v kombinaci s individuálním přístupem učitelů přispívá k tomu, že z našich žáků vyrůstají kultivované osobnosti, poučení posluchači, diváci a v neposlední řadě mladí profesionálové, kteří pokračují ve studiu na středních a vysokých uměleckých školách. Pro žáky kromě pravidelné výuky organizujeme odborné workshopy, semináře, soustředění a exkurze.

Za svou historii, dosáhla naše škola vysoké umělecké úrovně a řadí se tak mezi nejlepší v Česku. Naši žáci tradičně získávají řadu zkušeností na veřejných i soukromých vystoupeních a festivalech. V hudebním oboru se žákům věnuje tým pedagogů a muzikantů se zkušenostmi z mnoha hudebních žánrů – klasická hudba, pop, rock a další. Díky zkušenému týmu nabízíme moderní a nová odvětví. K výuce přistupujeme individuálně, nabízíme moderní výukové metody a postupy, snažíme se rozvíjet fantazii, tvořivost, dbáme na schopnost souhry s dalšími hudebníky a na vzájemnou spolupráci napříč studijními zaměřeními.

V rámci tanečního oboru nabízíme komplexní vzdělávání ve vlastním propracovaném výukovém programu obsahujícím klasický umělecký tanec i moderní současné styly. Žáci se tak v průběhu studia vzdělávají ve všech tanečních odvětvích, od taneční gymnastiky, akrobacie, přes klasický tanec a moderní tanec, až po dnešní taneční styly – break dance, street dance. O vysoké úrovni našeho tanečního oboru hovoří i vzdělanost našich pedagogů – každému tanečnímu stylu se věnuje specializovaný odborník.

Základem výuky Literárně-dramatického oboru jsou tvořivé činnosti – dramatické, mluvní, pohybové, slovesné, vybavující žáky potřebnými dovednostmi pro přirozený, kultivovaný projev. Snažíme se vytvářet herecké zkušenosti v rámci přípravy dramatického tvaru a také v rámci intenzivní interakce s divákem. Výuku obohatíme žákům návštěvami divadelních představení a zákulisí, workshopy se zajímavými profesionály z divadelního prostředí, prací s mikrofonem a kamerou, dabingem, ale hlavně hereckou prací v rámci společného divadelního představení.

Jsme nesmírně hrdí na naše úspěšné baletní projekty – Sněhurka a sedm trpaslíků, Louskáček a Tanec pralesa a hudební projekt Tři bratři.

ZUŠ B-Art má již několik studentů studujících na konzervatořích. Proto doufáme, že se nám bude dařit na tuto tradici navazovat a že se k nám absolventi v budoucnu budou vracet, třeba i se svými ratolestmi. Věříme také, že díky péči našich pedagogů a vedení školy budeme i nadále patřit k významným hudebním a tanečním centrům našeho města a jeho okolí.

Jsme také pořadateli mezinárodního festivalu současného tance TANECVALMEZ.

Více informaci: www.b-artskola.cz

Běžci

Pohybová aktivita je významnou součástí života člověka a muže přinášet mnoho dobrého.

Budníček

Scházíme se v budově hasičské zbrojnice (bývalý Svazarm, Ratiboř 435) vždy v úterý od 9:30 a ve čtvrtek od 16:30. Po domluvě je také možné si hernu vypůjčit soukromě nebo ji využít pro dětskou narozeninovou oslavu.

Červený kříž

V roce 2019 oslavil Český červený kříž 100 let od svého založení, proto jsme se rozhodli obnovit Místní skupinu Českého červeného kříže v Ratiboři, která tu dříve byla. Aktuálně máme 7 členů. Našim úkolem je šířit osvětu první pomoci, dozorovat na kulturních akcí obce nebo proškolovat naše spoluobčany.

Spolupracujeme s Oblastním spolkem ve Vsetíně, s Oblastním spolkem v Kroměříži, s Místní skupinou ve Valašském Meziříčí nebo s Místní skupinou v Holešově. Díky těmto spolkům získáváme nové zkušenosti a dovednosti, které můžeme šířit dál.

Snažíme se pomáhat i jinak, než jen první pomocí. Zúčastňujeme se hromadného darování krve a nově jsme schopni zapisovat nové dárce do Registru dárců kostní dřeně.

Pokud máte zájem o proškolení a ukázky první pomoci, o zdravotnický dozor nebo vám můžeme pomoct i jinak, neváhejte se na nás obrátit!

Kontakt:

Jitka Pařenicová, DiS.
předsedkyně

Tel.: +420 776 875 322,  E-mail.: Parenicova.jitka@seznam.cz

Hasiči

Ratibořský sbor byl založen v roce 1889.

Provádíme čistění studní, napouštění bazénů, zprůchodnění odtoků odpadů, aj.

Členové JSDH
Javořík Rostislav - Velitel výjezdové jednotky
Srněnský Patrik - Velitel družstva
Gerža Jan - Velitel družstva

Rafaj Petr - Strojník
Žabčík Zdeněk - Strojník 
Čablík Libor - Strojník
(Gerža Jan - Strojník)

Hošťálek Jiří 
Staňková Tereza
Stančík Petr
Kocůrek Libor
Mareček Stanislav
Horníček Martin
Uhrin Kristián
Válek Jakub

HokejistI

Počátkem roku 2017

byla pro ratibořské sportovní nadšence výjimečná zima. Teploty klesly hluboko pod bod mrazu a nás kluky, kteří se od dětství pravidelně scházíme na místním hřišti a hrajeme hokejbal, to znovu táhlo také k místnímu rybníku v Červených. Tam jsme v 90. letech trávili většinu zimních dnů, zběsile se naháněli za pukem a snažili se napodobit vsetínské hokejisty v době jejich největší slávy. Všem se vybavily ty společné dny strávené hokejem, a tak jsme se po dlouhých letech potkali a znovu si zahráli. Nejprve jsme však museli část zasněženého rybníku odklidit a vytvořit si tak dostatečně velké hřiště. Každý z nás si naštěstí přivezl i lopatu a přidal ruku k dílu. Díky tomu jsme byli brzy hotovi. Zbývalo už jen rozhodit hokejky na dvě strany a z největších bot vytvořit branky. Puk padá mezi hokejky a my znovu bojujeme jako před 20 lety.

V prosinci roku 2017

dostal ratibořský rodák Stanislav Strbačka úžasný nápad a pronajal nám ledovou plochu na zimním stadionu Na Lapači. Tam jsme se po roce opět setkali a hráli jako tehdy na rybníce, bez výstroje. Akce měla velký úspěch, všichni se skvěle bavili. Díky tomu jsme začali hrát pravidelně a někdy i několikrát týdně.

Únor 2018

v této době byl stadion Na Lapači mimořádně vytížen a my jsme byli nuceni přesunout se do nedalekého Valašského Meziříčí. Tam jsme hrávali každou neděli, vždy ráno v 6.00 hod. Po ukončení sezóny a po rozpuštění ledu na valašských stationech jsme sehráli ještě tři přátelská utkání v Kroměříži s amatérským klubem ze Zlína. To bylo poprvé, kdy jsme změřili síly s někým jiným, než se sousedem nebo kamarádem z dětství. Byl to krutý návrat do reality a všichni jsme věděli, že je co zlepšovat. Ukončení sezóny  2017/2018 proběhlo v Kateřinicích v místní hospodě Na Hřišti. Během nekonečných diskuzí o sportovních výkonech došla řeč také na jednotné dresy, ve kterých jsme se chtěli v dalším roce prezentovat. 

Letní příprava byla zahájena v červnu 2018

a to dvěma meziná-rodními utkáními ve slovenském Trenčíně s místními hokejovými nadšenci. Oba dva zápasy jsme vyhráli. Srpen byl ve znamení velkých změn. Se Vsetínskou sportovní a.s. jsme se domluvili na spolupráci a podepsali smlouvu na celoroční pronájmu ledové plochy. Smlouva nám zajišťovala rezervaci ledu, a to vždy na neděli, od září 2018 do dubna 2019. Během tohoto období jsme absolvovali několik tréninků pod vedením Tomáše Žabčíka, bývalého hráče VHK Vsetín, který zdokonalil naše dovednosti. Ukončení sezóny 2018/2019 proběhlo v hospodě U Pilčíka, kde bylo jednoznačně odhlasováno přihlášení do AHL (Amatérská hokejová liga) ve Valašském Meziříčí. Pro tuto příležitost byla vyrobena i druhá sada dresů s krycím názvem AHL.

Nové klubové barvy byly následně pokřtěny dalším vítězným zápasem v Trenčíně, který byl součástí letní přípravy na sezónu 2019/2020. V té době jsme byli na ledě už 2x týdně a trénovali jsme i mimo led. Připravovali jsme také registraci spolku a od září 2019 jsme oficiálně vedeni jako HC Ratiboř z.s. Nyní už se těšíme na první ligový zápas, který se uskuteční 7. 9. 2019.

Za HC Ratiboř, z.s.
David Štěpánek

Klub rodičů

Neseďme doma a pojďme se s dětmi vyblbnout jinam...

Ochotnické divadlo

Na první informační schůzce se nás tehdy sešlo 9 prvních členů, místních i přespolních. Během prvních dvou měsíců jsme sehráli kratší divadelní hru Sv. Mikuláš, kterou jsme si sami napsali i zrežírovali. Premiéra této hry byla v místní mateřské škole, kam se přišla podívat i první a druhá třída ze základní školy. Poté byla repríza v ratibořské sokolovně – nijak jsme to nezveřejnili, každý z herců pozval svou rodinu a pár známých. Přišel se na nás podívat i pan starosta s manželkou. Účel této akce byl takový, aby doma věděli, co vlastně děláme, a zároveň pro nás to byla „taková zkouška“ odvahy vystoupit před lidmi. Hru jsme hráli i v loni v prosinci, taktéž ve školce a také ve Valašské Polance, což byl náš první výjezd s divadlem mimo obec.

V září 2018 se sestava divadla trochu změnila. Někteří členové odešli a někteří zase přibyli. A teď co dál... Myšlenka s nápadem přišla brzy, vybrali jsme si hru od autora Petra Tomšů Zase ti tupitelé.

Jedná se o politickou satiru z prostředí obecního zastupitelstva. Na naši vesnici se to i hodilo, tak jsme do toho šli. Během osmi týdnů jsme hru nacvičili a 25. 11. 2018 jsme měli premiéru opět v ratibořské sokolovně. Poté jsme v Ratiboři hráli ještě třikrát v místním kině, z toho poslední představení bylo benefiční pro Charitu Vsetín. Výtěžek z této akce byl použit na nákup vodního lůžka. Jinak hrajeme v různých obcích v okrese, do toho ještě zkoušíme a připravujeme další divadelní hru, komediální pohádku pro děti i dospělé.

Jak se nám hru podaří nazkoušet, tak se na Vás budeme opět těšit, vážení spoluobčané, a doufat, že Vás rozveselíme a všichni se společně pobavíme.

Za ratibořské ochotníky
Andrea Žambochová

Sbor ČCE

Avšak myšlenky o reformě a obnově církve sem pronikaly už od dob husitského hnutí. Tajní evangelíci se zde scházeli ke svým bohoslužbám. Nejvýraznější osobností tohoto období byl lidový evangelický kazatel Jan Maniš, který kázal na tajných shromážděních. Dlouho unikal pronásledovatelům, nakonec však byl zatčen, uvězněn v Brně a deportován do Uher k nucenému pobytu, kde také zemřel.

Po vydání Tolerančního patentu 13. října 1781 se téměř celá místní komunita přihlásila k víře svých otců. Vytvoření evangelického sboru bylo potvrzeno 11. února 1782. Sbor se přihlásil k luterskému vyznání.

Lidé se zpočátku scházeli v dřevěné kapli. Stavba nynějšího kamenného a zděného kostela byla započata r. 1842 a dokončena r. 1861. Roku 2011 sbor slavil 150. výročí posvěcení kostela. Avšak zub času a nepříznivé povětrnostní podmínky, zejména voda, se za ta léta podepsaly i na této stavbě. Kostel prošel několika opravami a rekonstrukcemi, z nichž největší se uskutečnila r. 2015. Byla finančně velmi náročná, ale s pomocí občanů, a to nejen členů sboru, Jeronýmovy jednoty, dalších institucí a za významného přispění obce Ratiboř se daří finanční dluh úspěšně splácet. Kostel, dominanta obce, je sice majetkem evangelického sboru a slouží k bohoslužebným účelům, avšak využívá ho i široká veřejnost. Pravidelně se zde konají koncerty, z nichž nejoblíbenější jsou adventní koncerty a koncerty Zvonků Dobré zprávy.

Život ve sboru

Dospělí členové sboru se scházejí pravidelně k nedělním bohoslužbám, zatímco děti mají ve stejnou dobu nedělní školu. Během týdne se konají biblické hodiny a konfirmační cvičení. Starší generace se schází k modlitebním hodinám. Pracuje zde také pěvecký sbor, který zpestřuje svým zpěvem bohoslužby, zpívá na pohřbech a dalších akcích. Za zmínku stojí také účast některých děvčat v jedinečném a velmi úspěšném hudebním souboru Zvonky Dobré zprávy, který má sice své sídlo v sousedních Kateřinicích, ale jeho vedoucí je paní farářka J. Wiera Jelinek. Sestra farářka učí také náboženství v ZŠ. Pravidelně se konají adventní večery, ekumenické bohoslužby, Světový den modliteb, rodinné bohoslužby, letní dětský tábor a letní tábor zvonkohry ve spolupráci s našimi přáteli z Pittsburghu. Na podzim si připomínáme lidového kazatele Jana Maniše, konáme přednášky, příležitostné soutěže a přehlídky.

Faráři v Ratiboři
  • Štěpán Nikolaides (leden až září 1782)
  • Samuel Púchovský (1782–1784)
  • Jan Lány st. (1785–1824)
  • Jan Lány ml. (1824–1878)
  • Bohdan Kalenda (1878–1890)
  • Čeněk Dvořák (1890–1926)
  • Jan Kantorek (1930–1943)
  • Miroslav Janeba (1944–1979)
  • Jan Široký (1980–1991)
  • Miroslav Hamari (1991–2001)
  • Pavla Hudcová (2003–2009)
  • Jarmiła Wiera Jelinek (od roku 2010)

Sebeobrana Jiu Jitsu

Oddíl Sebeobrana Ratiboř vznikl v lednu 2011, jako odnož Oddílu Sebeobrany Rýmařov. Trenérem je Marcel Regmund, držitel 2. danu a instruktor sebeobrany II.třídy.

Co je to Jiu Jitsu? Jiu Jitsu je staré japonské bojové umění, které využívali Japonští rytíři – samurajové.  Význam slov Jiu Jitsu je „jemné umění“.

Oddílem prošlo již asi 60 členů, stálou základnu tvoří skupina asi 20 členů, kteří pravidelně navštěvují tréninky. Účastní se i seminářů a každý rok pořádají soustředění. Oddíl spolupracuje s dalšími oddíly Jiu Jitsu a armádním instruktorem.

Cvičíme tradiční techniky Jiu Jitsu, které ale přizpůsobujeme k obraně proti dneším útočníkům a útokům. Sebeobranu vyučujeme děti i dospělé.

Tréninky sebeobrany probíhají v tělocvičně v tyto dny:
Středa      15.30h – 16.30h
Pátek        19.00h – 21.00h
Sobota     18.00h – 20.00h

Šestka – Skauti

Šestka začala psát svoji historii v roce 1997 v Kateřinicích. Na první schůzku přišlo 8 dětí. Nyní má Šestka kolem 50 registrovaných členů. Oddíl má svou hlavní základnu v Kateřinicích v dětském bezbariérovém centru Březiny. Šestka má  2 družiny skautů a skautek, 2 družiny světlušek a vlčat (z toho je jedna v Ratiboři) a nově také družinu benjamínků. 

Světlušky a vlčata v Ratiboři

Pro velký zájem malých dětí( 6-11 let) vznikla družinka světlušek a vlčat také v Ratiboři. Družinka patří do oddílu Šestka Kateřinice. Poslední roky chodí na schůzky v Ratiboři kolem 20 dětí. Schůzky světlušek a vlčat v Ratiboři jsou každé pondělí 16.00–17.30 na staré faře.

Valašský soubor KOSISKA

KosiskaKOSISKA
Folklorní soubor, který vznikl teprve nedávno. V roce 2014 byla založena nejprve dětská složka Kosáček, nedlouho poté se začali scházet chlapi Kosáci.

KosáčekKOSÁČEK
Děti ve věku od 4 let, které zpívají a tančí valašské písně a tančí s cílem zachovávat i obnovovat zapomenuté tradice. Účinkují především na obecních akcích a provází svými pásmy „Rok na dědině“.

Mezi již tradiční akce patří jarní vynášení Mařeny a s tím spojené vítání jara, na konci května se pak dětí představují na Gulášovém králi a jarním pochodu, který je každoročně pořádán Obcí Ratiboř. Děti zde vystupují s pásmem s různou tématikou. Na podzim zpívají a tančí pro radost nemocným a seniorům, zúčastnili se i dětského valašského bálu. Na začátek adventu rozsvítí vánoční strom s pásmem s vánoční tématikou a mezi svátky chodí společně s chlapi Kosáky po koledě – Šťastikovat.

Zkoušky jsou pravidelně každou středu, první zkouška v tomto roce – 25. 9. 2019 v 1. patře budovy hasičské zbrojnice (bývalý Svazarm, Ratiboř 435)

  • Děti předškolního věku 16.00–16.45
  • Děti školního věku 17.00–18.00

Kontakty na vedoucí Kosáčku
Lucka Žabčíková / +420 731 104 654
Barča Machálková / + 420 731 104 642

KosáciKOSÁCI
Mužský pěvecký sbor, který se věnuje zpěvu a prezentaci starých valašských a pijáckých písní. Zpívá na obecních akcích, pořádá a účastní se veřejných zkoušek  mužských sborů z regionu i mimo něj. Sbor se účastnil i turné v Polsku.

Scházíme se pravidělně každé pondělí od 20 h v budově hasičské zbrojnice (bývalý Svazarm, Ratiboř 435),  noví členové vítáni.

Kontakt na vedoucího Kosáků
Martin Žabčík / +420 737 365 745

Volejbalisti

V Ratiboři se hraje volejbal od nepaměti. My se to učili od starších, a proto rádi pomůžeme dalším zájemcům poznat krásy šestkového volejbalu. Momentálně u nás trénují dospělí i děti a samozřejmě rádi uvidíme nové tváře. Chce to jen chuť, dobrou náladu, cvičky a vše ostatní přijde samo. Moc dobře víme, že žádný učený z nebe nespadl :-)

S minivolejbalem jsme začali v roce 2015 a pokračujeme dodnes. Jedná se o tzv. volejbal v barvách, který je určen primárně pro 1. stupeň ZŠ. Jednotlivé barvy určují stupeň pokročilosti a náročnosti. Minivolejbal hrají děvčata a chlapci v týmech od 2 do 4 hráčů. Výuka se začíná jednoduchými úkony na koordinaci pohybů, práci s míčem, pohybové aktivity, pozornost a soustředění. Děti nejdříve míč přehazují a chytají, postupně pak zapojují odbití vrchem a nakonec i bagrem.

Razíme přístup, že v tam mladém věku nemá smysl děti přetěžovat a drilovat, chceme si jednoduše hru užít, máme radost, když děti získávají kladný vztah k volejbalu, těší se na tréninky a nechtějí odcházet. Třeba si s námi zahrají i jako dospělí. Nebo my s nimi :-)

Tréninky v tělocvičně

Minivolejbal (děti) pondělí 15:45 – 16:45
Volejbal pondělí 17:00 – 19:00 (příjďte si zahrát)

Užitečné odkazy

FB Minivolejbalu Ratiboř – www.facebook.com/MiniVolejbalRatibor/
Pravidla minivolejbalu – http://www.minivolejbal.cz/pravidla/

Kontakty na nás

Láďa Válek  +420 608 139 390
Mirča Zbranková  +420 731 961 020
Štěpa Janíček  +420 777 621 737

Zapomenuté osudy

Hledání dávných fotografií, dokumentů, písemných záznamů z období II. světové války.

Obec Ratiboř vytvořila pracovní skupinu, která si klade za cíl vybudovat naučnou stezku s názvem „Zapomenuté osudy“, se zaměřením na historické události. První etapou budou události z období II. světové války a domácího odboje.

V současné době je dokončen a instalován informační panel u pomníku partyzána Ctibora Čermáka. Dalším místem, ke kterému připravujeme informační panel je místo popravy obyvatel Vařákových pasek. Odhalení pamětní desky a panelu připravujeme společně s Obecním úřadem Hošťálková na 21. 9. 2019.

Při přípravě info panelů soustřeďujeme fotografie, pátráme po nových poznatcích. Ujistili jsme se, že se ještě dají získat informace, které jsou dnes již vzácné, a máme obavu, aby neupadly v zapomnění.

Chtěli bychom proto touto cestou vyzvat všechny, kteří nám mohou pomoci obohatit náš archív z období 2. světové války.

Zajistíme jejich ofotografování, skenování ať se jedná o fotografie, písemné dokumenty, výstřižky z dobových novin, vyznamenání, potvrzení od partyzánů apod.

Případné kopie uvedených materiálů nám můžete zasílat na e-mailovou adresu: hasastanislav@centrum.cz

Za pracovní skupinu děkuje
PaedDr.et Mgr. Stanislav Haša

ZUŠ Morava

Základní umělecká škola Morava

Základní umělecká škola Morava je škola mladá, vznikala v roce 2003. Má tři obory – hudební,výtvarný a literárně-dramatický. Vyučuje v obcích v okolí Zlína a ve městě Zlíně. Zejména v menších obcích zaměřuje výuku na dodržení hudebních, řemeslných a místních kulturních tradic. Ve městě Zlíně chce rozvíjet především souborový život zaměřený na dechové hudby, cimbálové muziky, univerzální orchestry apod. Cílem je posílení tradičních hudebních souborů v obcích, které zde vždy měly na živou kulturu velký vliv. Škola však neopomíjí ani péči o talentované žáky, kteří mohou pokračovat ve studiu na vyšších uměleckých školách. Ve výtvarném oboru směřuje v rámci obecných osnov ZUŠ k posílení tradičních lidových řemeslných technik. V dalším časovém horizontu plánuje ZUŠ i pořádání výtvarných, hudebních kurzů a přednášek pro dospělé, studenty třetího věku (důchodci).

Jedním ze záměrů ZUŠ je, aby učitel dojížděl za žákem a ne naopak. Škola tak chce poskytnout veřejnou službu tam, kde je dopravní dostupnost do města Zlína složitá. Vytváří se tak rovné podmínky základního uměleckého vzdělání dětí a školní mládeže. Vedení školy předpokládá, že bude dobře spolupracovat s vedením obcí, kulturními institucemi, ale i školami a farnostmi v místě svého působení. Jedním z cílů školy je, aby žáci co nejdříve hráli ve školních souborech a dospělí pak oživili hudební život v obci.

Škola se často prezentuje organizováním veřejných vystoupení souborů nebo jednotlivců, ale i častými výstavami výtvarného oboru. K nim patří např. Hudecké a gajdošské slavnosti v Kašavě, Valašské setkání ve Fryštáku, koncerty v Městském divadle Zlín. To vše je výsledkem zaměření práce na uměleckou praktičnost svých absolventů pod odborným vedením zkušených pedagogů.

Zřizovatel školy

Ředitel: Libor Mikl, Vítová 52, 763 16 Fryšták
Jednatel: Mgr. Jiří Severin, Kamenná 2706, 760 01 Zlín
Jednatel a zástupce ředitele: Ing. Ivo Thurner, Tyršovo nábřeží 5183, 760 01 Zlín 

Společníci

Beata Severinová, Kamenná 2706, 760 01 Zlín
Martina Nosková, Benešovo nábřeží 3948, 760 01 Zlín
Jakub Severin, Kamenná 2706, 760 01 Zlín

Kontakt

Základní umělecká škola MORAVA, spol. s r.o.
adresa: Kotěrova 4395, Zlín 760 01
telefon: 577 018 897
e-mailinfo@zusmorava.cz
: 607 24 889
bankovní účet : 2900959945/2010 (FIO banka)

Více informaci na webu
www.zusmorava.cz

Zvonky Dobré zprávy

Historie

Od Southminsterských zvoníků přes Zelowskie Dzwonki ke Zvonkům Dobré zprávy

Hudební soubor „Southminsterští zvoníci“ byl založen před 50 lety v roce 1969 Thomasem C. Flynn při Southminsterské Presbyteriánské Církvi situované na předměstí Pittsburghu v Mt. Lebanon. První tým se skládal z 8 mladých lidí, kteří se zajímali o hru na zvonky. Během let se počet zvoníků zvýšil. V současné době se tým skládá ze 14 středoškolských studentů, kteří nacvičují 2 hodiny každý týden a dávají řadu vystoupení v místní oblasti. Vedle toho slouží pravidelně při bohoslužbách. Southminsterští zvoníci mají rozmanitý repertoár zahrnující klasické i populární melodie, lidové písně, sezónní melodie a skladby napsané speciálně pro střední ruční zvonky. Sourhminsterští zvoníci cestují každé dva roky do zahraničí a jejich mise přesahuje rámec církve. Tématem jejich turné je „Zvonit v Kristu“. Jejich hra se dostává k lidem mnoha různých kultur, zemí a společenského pozadí. Vystupovali na turné ve Spojených státech, v Kanadě a v řadě evropských zemí, včetně České republiky. Nyní je dirigentem (ředitelem) Southminsterských zvoníků pan Richard Pinkerton. Je duchovním pro hudební a výtvarná umění při Southminsterské Presbyteriánské Církvi v Pittsburghu, kde má na starosti pěvecký a instrumentální program, ruční zvonky, věžové zvony a je varhaníkem.

Zelowskie Dzwonki – Zelovské zvonky

V roce 1992 přijeli Southminsterští zvoníci do Zelowa v Polsku, kde měli několik koncertů. Protože se jim líbilo město i lidé, kteří tam žili, rozhodli se přijet znovu. Druhá návštěva se konala v roce 1998. Zvoníci zůstali 4 dny, koncertovali na různých místech a nabídli pomoc při vytvoření souboru v Zelowě. Z tohoto důvodu farářka J. Wiera Jelinek a její dcera Ewa odjely do Pittsburghu, aby se učily hrát na zvonky a dirigovat. V roce 1999, před 20 lety, byl založen nový soubor ručních zvonků – Zelowskie Dzwonki, první soubor tohoto druhu ve Střední Evropě, který vzkvétá dodnes, i když paní Jelinek v Zelowě už nežije.

Zvonky Dobré zprávy

V roce 2010 se paní J. Wiera Jelinek a její manžel pan Miroslaw Jelinek přestěhovali do České republiky, kde pracují jako duchovní Českobratrské církve evangelické ve sborech v Ratiboři a v Kateřinicích. Protože nechtěli zapomenout na svou práci s ručními zvonky, která byla v Zelowě tak úspěšná, našli nadšené lidi nejen z obou sborů a obcí, ale i z jiných míst České republiky, sehnali potřebné peníze na zakoupení zvonků a založili spolek pod jménem Zvonky Dobré zprávy. Našli také mladé lidi, kteří byli ochotni se učit hrát na zvonky. Takto se zrodil hudební soubor Zvonky Dobré zprávy, jediný tohoto druhu v České republice.

Soubor byl založen 6. července 2011 na mezinárodním táboře zvonkohry v Kateřinicích s pomocí Southminsterských zvoníků a pana Pinkertona, kteří přivezli zvonky ze Spojených států a začali učit naše děti. Po jejich odjezdu převzala povinnosti vedoucí a dirigentky souboru paní farářka Jelinek. Od začátku souboru, během 8 let jeho existence, měly ZDZ velkou řadu koncertů a vystoupení na různých místech naší země. Mezi nejdůležitější koncerty patří ty, které se konaly v Senátu České republiky, v Poslanecké sněmovně Českého parlamentu, na Ministerstvu regionálního rozvoje, Ministerstvu kultury, v Betlémské kapli a na jiných místech. Vystupovali také v jeskyni v Moravském krasu, navštívili Evropský parlament ve Štrasburku a podnikli turné po Německu, Polsku, Maďarsku a ve Vídni. Poslední významnou událostí bylo letní turné 2019 v USA. Soubor je velmi úspěšný. Všude, kam zvoníci přijedou, přinášejí nejen krásnou hudbu, ale i duchovní slovo, kterým koncerty provází paní farářka Jelinek.

Zapsaný spolek Zvonky Dobré zprávy

Na jaře roku 2011 bylo založeno občanské sdružení (následně: zapsaný spolek), které si vytyčilo programové cíle definované ve stanovách. (K založení občanského sdružení došlo přesně 26. března 2011, datum založení hudebního souboru Zvonky Dobré zprávy je 6. červenec 2011.) 

V preambuli se spolek hlásí k výchovnému, pedagogickému a duchovnímu odkazu Jana Amose Komenského a dále definuje snahu sdružení vést mládež bez rozdílu konfese ke spolupráci, vzájemné úctě, studiu a schopnosti realizovat humanitní ideály i na mezinárodním fóru. Hudební soubor ručních zvonků se projevil jako ideální forma pro zcela neformální edukaci. Mladí se naučili vzájemně poslouchat, synchronizovat svá sóla s ostatními a učí se tyto „hudební“ návyky uplatnit i v osobním vystupování. 

Zapsaný spolek ZDZ uděluje výroční cenu „Posel Dobré zprávy“, jejími prvními nositeli jsou Richard Pinkerton za rok 2012 a šéfdirigentka souboru J. Wiera Jelinek za rok 2013. Výtvarnou podobu ocenění dal věhlasný sklářský Mistr Valér Kováč. ZDZ, z.s. uděluje také cenu „Mecenáš roku Zvonků Dobré zprávy“. Tuto cenu obdržely dvě obce Kateřinice a Ratiboř za rok 2017 a Richard Pinkerton za rok 2018.

Máme velkou radost, že Vám můžeme představit zakládající členy ZDZ, z.s, jsou to: MUDr. Josef Čáp (prezident), Mgr. Mirosław Jelinek (viceprezident), Mgr. J. Wiera Jelinek (dirigentka 2011–2018), Mgr. Růžena Hříbková (zapisovatelka a tlumočnice), Mgr. Pavel Čáp (zapisovatel), Emilie Kamasová (pokladní), RNDr. Dušan Zápalka (účetní), Michaela Zelenková (navrhovatelka znaku a revizorka), Ing. Vojtěch Zubíček, Ph.D. (revizor), Mgr. Šárka Muchová, Mgr. Ewa Jelinek, Mgr. Pavel Smetana a Mgr. Jan Bistranin (členové).

Adresa: Kateřince 226, 756 21 Ratiboř / IČO: 22900861
Číslo účtu FIO-Bank: 2400874232/2010

Sledujte nás i na sociálních sítích